ONLINE KURSLAR

Öğrenmenin yaşı yok!

Hepimiz yıllarca okula gittik. Sistemin uygun gördüğü ve planladığı birçok konuda bilgiler edindik. Sınavlara girdik. Diplomalar aldık. Yakından biliyorum çünkü benim de 18 yılı meslekî olmak üzere 23 yıllık bir okul hayatım oldu! Şaka değil, 23 yıl. Aldığım eğitimin bir kısmı hayatım boyunca bana yol gösterdi ama önemli bir kısmı da kitap sayfalarının arasında kalarak unutulup kaybolmaktan ileriye gitmedi. Ama rahatlıkla söyleyebilirim ki edindiğim birçok bilgiyi okul eğitiminin dışında, bireysel çabam ve ilgim sonucunda elde ettim ve etmeye de devam ediyorum.

İngiltere, A.B.D., Türkiye ve şimdi de Almanya'daki eğitim kurumlarında 30 yılı aşkın öğretmenlik deneyimim var. Hepimiz biliyoruz, okullarda ve derslerde bize ne verirlerse versinler, biz gerçekte sadece kendimiz ilgilendiğimiz, çabaladığımız zaman öğreniyoruz. Eğitim kurumları meslekî alanlarda çok katkıda bulunabilse de yaşam ile ilgili, bizi mutlu edecek pek çok konuda bir eğitim sağlamayabiliyor.

Beni mutlu eden konuları başkalarıyla da paylaşmaktan, öğrenmekten ve öğretmekten daima mutlu oldum. DüştümYola Projesi de işte bu duyguların bir yansıması. Tarih, müzik, kuram! İçeriklerini sizler için özellikle hazırladığım online kursları şimdi evinizin konforunda alabilirsiniz. Hazır mısınız öğrenme ve keşfetmenin mutluluğunu yaşamaya? Sorularınız için bana buradan ulaşabilirsiniz. Sevgilerimle,

Orhan

20200425 D (1)
BaroquePicture

Barok mu? O da ne ola ki?

thıs ıs a spacer

Bir senfoni orkestrası

Senfoninin Başlangıç Hikâyesi

Hiç senfoni konserine gittiniz mi? Peki hiç merak ettiniz mi nedir şu senfoni diye? Konser müziğinin muhtemelen en önde gelen janrının doğumu ve Klasik dönem boyunca gelişimi ve bu yıl 250. yaşını kutladığımız Beethoven’in müziğin geleceğini değiştiren 9. Senfonisine kadar her yönüyle senfoniyi bu kursta bulacak ve bundan sonra senfoni ile ilgili her şeyi çok daha iyi kavrayacak ve anlayacaksınız.

Vırtuoz Besteciler

Virtüöz Besteciler

Günümüzde enflasyon kurbanı olmuş bir kavram: Virtüöz. Çalgıların gelişmeye başladığı Barok dönemden itibaren bu çalgılarda olağanüstü teknik beceriye sahip kişileri tanımladığımız bu kavram özellikle 19. yüzyıldan itibaren başka bir boyut kazanmış. Sadece çalgılarındaki teknik seviyeleri ile değil bu çalgılar için çok sayıda solo eseri de dağara kazandırarak çığır açmış Paganini, Chopin, Liszt, Rahmaninov gibileri ve eserlerini bu kursta bulacaksınız. 

20200522_122623

Kim Korkar Klasik Müzikten!

Müzik dinlemeyen, sevmeyen yoktur. Çünkü müziksiz bir yaşam söz konusu olamaz, ister halk müziği, ister sanat müziği, ister klasik ya da pop. Ama çok az kişi müziğin ne olduğunu ve ögelerini anlar. Tanıdık geldi mi? O zaman bu kursa tam sizin için. Klasik müziğin A'dan Z'ye: Seslerin dünyası, notalar, tonal müzik, akor, armoni, melodi. Herkesin anlayabileceği şekilde bir dille ve soru sormak tabii ki serbest. Okulların takvimlerine paralel olarak yaptığımız bu kurs Eylül ayında tekrar başlayacak. Ama şimdiden kaydınızı yapabilirsiniz! 

Yakında Açılacak Kurslar

Mozart ve Opera

mozart ters

Barok Pop DivOlar

farinelli_filmstill

Erken Romantikler

romanticism

Endüstri ve Müzik

Consolidated TB-32 on the assembly line. The first three aircraft are TB-32-10-CF (S/N 42-108511-513). Although the other serial numbers aren't visible, it's almost a certainty the rest of the aircraft are the remainder of the TB-32 production (block 10 and 15, S/N 42-108511 to 42-108524). (U.S. Air Force photo)

Türkiye’de Müzik Devrimi

1934.06.16 İran Şahı ziyaret 1

Fransız Milliyetçiliği

Wild Poppies Near Argenteuil

Bohemian Rhapsody

prague

20. Yüzyıl Şaheserleri

pines of rome

19. Yüzyılda İtalyan Operası

opera singer 2

Geç Romantik Almanlar

Late Romatic German

Tema ve Çeşitlemeler

theme and variations

Romantik Senfoni

romantic symphony

Rus Müziğinde Milliyetçilik

russian music

Barok mu? O da ne ola ki?

BaroquePicture

Her Şey Nasıl Başladı?!

Psalterion_001
close
Orhan'ı Takip Et