ÇOCUKLAR İÇİN

ÇOCUK VE GENÇLER İÇİN

 

Sanat dalları ve özellikle de müzik sanatı ile her zaman tanışmak mümkün olmakla beraber erken yaşta bir çalgı çalmayı öğrenmek ve nitelikli müziklerle tanışmak ilerisi açısından elbette daha avantajlı. Bugüne kadar okullara yönelik yaptığım çalışmalarda öğrencilere, yaşlarına göre farklı yaklaşımlarla, çalgıları tanıtmak ve ilk dinleyişte çekicilikleri olan klasik eserler ile onların yaşamlarında pencereler açmaya çalıştım. Sizin öğrencileriniz için de çalgıları tanıtmanın yanı sıra kolay dinlenilebilir, eğlendirirken aynı zamanda da öğreten sunumlarımı aşağıda bulabilirsiniz.

Tosun Ferdinand 

Amerikalı yazar Munro Leaf'in 1935 yılında yazdığı Tosun Ferdinand (Ferdinand the Bull) dönemin en sevilen çocuk kitaplarından birisi olmuş. Yazarın bir saat içinde yazdığı kitabın barışçıl mesajı rahatsız etmiş olacak ki Hitler ve Franco gibileri bu kitabı ülkelerinde yasaklamışlar. 1938 yılında Walt Disney'nin çizgi filmini yaptığı Ferdinand'ı İngiliz besteci Alan Ridout 1974 yılında solo keman ve anlatıcı için bestelemiş. İri yarı bir boğa yavrusu olan ama güreşmektense çiçekleri koklamayı tercih eden Ferdinand'ı tanıyınca sizler de çok seveceksiniz. Sadece kemanımı çalmakla kalmayıp aynı anda hikâyeyi de  anlattığım yorumumla ender bir fırsat! (Türkçe, İngilizce ve Almanca olmak üzere üç dilde mevcut)
Sunum süresi: yaklaşık 20 dakika

Eğreti İnci, Kızıl Rahip ve Dört Mevsim

Bugüne kadar her yaştan öğrenmek isteyenlere elliyi aşkın kurumda sergilediğim bu sunum-resitalde barok kavramını ve anlamını öğrenip, Venedik'te yapacağımız kısa bir geziden sonra Barok dönemin en ünlü bestecilerinden Antonio Vivaldi'nin dünyaca ünlü Dört Mevsim keman konçertolarının müzikal tasvirlerini kemanımdan ve görseller eşliğinde dinleyebilirsiniz.
Sunum süresi: yaklaşık 45 dakika  

Barok İcra Geleneklerine bir Giriş

Belli başlı barok dönem eserleri müzik icrası eğitimi alan tüm öğrencilerin çalmak zorunda oldukları eserler arasında yer alır. Barok dönem eserleri günümüzde artık modern çalgılarla olduğu kadar barok dönemdekilere uygun çalgılarla da yapılıyor. Manchester'daki Kraliyet Müzik Koleji'nde okuduğum yıllarda Barok keman eğitimi almış ve çeşitli Barok topluluklarda da çalmış bir modern kemancı olarak Barok dönem müziği icrasında dikkate alınması gereken konuları otuz yıllık araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgi ve deneyimler ışığında öğrencilerle paylaşıyor ve onlara yol gösteriyorum.
Sunum süresi: yaklaşık bir saat

Orhan'ı Takip Et